publikacje
"Moje albumy przedstawiają pojedyncze projekt fotograficzne. Taka forma publikacji jest moim zdaniem najciekawsza. Za ich pomocą komunikuję się z widzem, podnoszę istotne dla mnie kwestie. Opowiadam o ważnych sprawach społecznych, kulturalnych, historycznych itp. Opowieści te są przepełnione emocjami, często trudnymi. Czasem trzeba mocno się zastanowić, zatrzymać się na dłużej, pomyśleć w milczeniu, poczuć." Tamara Pieńko
Rozmowa Igi Niewiadomskiej z kuratorem i krytykiem sztuki Markiem Gryglem.
„Kosmogonia”
Wokół postaci Krzysztofa Pendereckiego.
Rozmowa z Igą Niewiadomską.
Filharmonia w Szczecinie w 90′ rocznicę urodzin Mistrza.
Rozmowa z Radiem Szczecin.
Początek roku rozpoczynam piękną publikacją w kultowym, fotograficznym magazynie. Zapraszam do lektury 🙂
Otwieramy książkę i patrzymy na jej pierwsze stronice. Widzimy rozrzucone na podłodze zatrzymane w czasie obrazy. Zapiski z bardzo długiego życia. Tadeusza tam nie ma. Jest na kolejnym zdjęciu, całkiem sam, w purpurowym pokoju, w którym „kolory bledną, symfonie cichną […] słychać dzwony”. Spogląda w stronę okna. Czy w jego pamięci wybrzmiewa tytułowa VII Symfonia? Wspomina czy może wybiega w przyszłość?
Alicja Długołęcka
„Wdzięczność” jest projektem fotograficznym zdjęć Tamary Pieńko oraz wywiadami Alicji Długołęckiej, obraz i słowo stanowią tu integralną całość.
Nietypowa wersja edukacji psychoseksualnej dla dojrzałych kobiet w refleksyjnych, pogłębionych rozmowach Alicja Długołęca rozprawia się ze stereotypem „starej baby z uderzeniami fal gorąca”, upomina się o dojrzałą kobiecą seksualność i udowadnia, że jeśli masz 50 lat, to jeszcze wiele dobrego przed tobą. Miałam przyjemność tworzyć materiał zdjęciowy do tej niezwykłej książki.
Odbitki platynowe, zwane również platynotypy, to odbitki fotograficzne wykonane w procesie druku monochromatycznego z udziałem platyny.
Rozmowa z Tamarą Pieńko i Januszem Marynowskim.
Olgierd Budrewicz podróżował niemal cały czas docierając do nowych miejsc. Często jako pierwszy polski dziennikarz. Jedną z ostatnich destynacji Olgierda była Hiszpania, do której miał wyjątkowy stosunek. Skutkiem tej wyprawy jest książka, której nie skończył.
Dlatego podążam jego śladami aby dokończyć projekt.
Uroczysty koncert z okazji 90′ urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Kiedy kobieta mierzy się z diagnozą onkologiczną, jej seksualność schodzi na plan dalszy, a czasem – bądźmy szczerzy – całkowicie znika z horyzontu.
Gdy choroba nowotworowa zabiera część ciebie, czasem czujesz się mniej atrakcyjna, twoje ciało obce. Tymczasem teraz jeszcze bardziej potrzebujesz się o nie zatroszczyć, polubić i ukoić. Jak będziemy to robić? W poszanowaniu granic i w bezpiecznej przestrzeni zbudujesz na nowo relację ze swoim ciałem podczas choroby, odkryjesz swoją seksualność. Nauczysz się traktować chorobę jako czas otwarcia, zmiany, konfrontacji ze schematami, skryptami kulturowymi dotyczącymi kobiecości. Poczujesz wdzięczność za to kim jesteś tu i teraz.
„Czym jest Twoje ciało ? Z czym przychodzisz do siebie, do innych, do tych, od których wolałabyś się odsunąć, oddzielić, i do tych, z którymi pragniesz bliskości?
Kim jest to ciało, którego dotykasz podczas kąpieli, które widzisz w lustrze, ubierasz, na które patrzysz każdego dnia z perspektywy wysokości swojej cielesnej głowy, swoimi również cielesnymi oczami?
Kim jest to ciało, które dotyka drugiego ciała?”
4 i 5 sierpnia odbyły się warsztaty fotograficzne dla stypendystów Programu Stypendialnego Horyzonty.
W ramach wyjazdu wakacyjnego, organizowanego co roku dla stypendystów Programu Stypendialnego Horyzonty, odbyły się niezwykłe warsztaty fotograficzne, prowadzone przez Tadeusza Rolke oraz Tamarę Pieńko. Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów była Fundacja Rodziny Staraków.